Flat View
W roku
Widok miesiąca
W miesiącu
Weekly View
W tygodniu
Daily View
Według dnia
Search
Szukaj
Ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”
30 Październik 2019, 12:00 - 14:00
Odsłon : 154

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, która odbędzie się w dniu 30 października w godz. 12:00 - 14:00 przy budynku Urzędu Gminy Srokowo.

 

Akcja ma na celu uświadomienie lokalnej społeczności zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Ze statystyk wynika, iż w ubiegłym roku w sezonie grzewczym doszło do 3842 zdarzeń związanych z CZADEM. W ich wyniku uszczerbku na zdrowiu doznały 2024 osoby, a 52 osoby to ofiary śmiertelne. Niestety statystyki nie kłamią. Tlenek węgla zbiera śmiertelne żniwo każdego roku. Mając tego świadomość, chętnie przystąpiliśmy do wspomnianej akcji. Musimy zdawać sobie sprawę, iż CZAD może powstać w urządzeniach grzewczych opalanych drewnem, węglem, gazem czy olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe, okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem.

 

Dlatego też radzimy aby:
- systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych;
- użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta;
- nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych;
- nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
- w przypadku wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania wentylacji; nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację;
- nigdy nie bagatelizować objawów, takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

Jeżeli symptomy te skojarzymy z możliwością wystąpienia w naszym domu/mieszkaniu tlenku węgla, należy je natychmiast przewietrzyć, ewakuować współmieszkańców, wyjść na zewnątrz, wezwać służby ratunkowe.

 

1

2