portal prawnySzanowni Państwo, w obliczu trwającego kryzysu spowodowanego działaniami zbrojnymi Rosji w Ukrainie, Stowarzyszenie Informacji Prawnej prowadzi dedykowany Portal prawny dla osób uciekających z Ukrainy http://www.ukraina.interwencjaprawna.pl - dostępny w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Portal służy osobom pomagającym uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy - jest bazą wiedzy z najnowszymi informacjami o prawie oraz z odpowiedziami na najczęściej zadawane przez uchodźców i NGO pytania. Nad portalem czuwają eksperci i ekspertki specjalizujący się w prawie migracyjnym.

Mając na uwadze stale zmieniające się zasady oraz indywidualne przypadki, organizacjom, grupom nieformalnym oraz punktom recepcyjnym i informacyjnym stowarzyszenie oferuje szybkie porady prawne. Dyżury prawne dla organizacji organizowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16. Pytania przyjmowane są przez dedykowany formularz dostępny na portalu, a odpowiedzi na zadane pytania będą udzielane niezwłocznie.

Trzecim pionem działalności tej inicjatywy są bezpłatne szkolenia prawne dla osób pomagających.  Organizowane są szkolenia prawne z zakresu prawa migracyjnego i azylowego, w szczególności z legalizacji pobytu, udzielania ochrony międzynarodowej, praw dzieci - migrantów, wykonywania legalnej pracy w Polsce oraz dyskryminacji. Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są 24 godziny na dobę poprzez dedykowany formularz dostępny na portalu.

Wierzymy, że posiadanie aktualnych informacji o prawie oraz możliwość szybkiej reakcji jest jednym z filarów udzielania efektywnej pomocy. Zapraszamy Państwa do korzystania z portalu, a także do dzielenia się informacją o nim z Waszą siecią kontaktów. Im więcej osób i organizacji pomagających uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy będzie posiadać wiedzę na temat obowiązujących procedur i praktyk, tym lepsza będzie niesiona przez nas pomoc.