legitymacjaTo już dziś! Od 23.06 br. rachmistrzowie spisowi zaczną odwiedzać respondentów, którzy do tej pory nie spisali się przez Internet, na infolinii lub w trakcie wywiadu telefonicznego.

Kiedy odwiedzi Cię rachmistrz w celu przeprowadzenia wywiadu spisowego poproś go, aby wylegitymował się oficjalnym identyfikatorem.

Każdy rachmistrz powinien mieć go przy sobie.

Sprawdź czy identyfikator zawiera:

1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,

2) numer identyfikatora oraz hologram,

3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,

4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,

5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości warto skorzystać z możliwości weryfikacji rachmistrza na stronie: https://spis.gov.pl 

Więcej przeczytasz: https://bit.ly/2SHe5Ih , https://bit.ly/3zOJatW .

Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej.

Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu.

Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem. Jeżeli stwierdzisz faktyczne nieścisłości, przerwij wywiad, weź dane rachmistrza i skontaktuj się z najbliższym urzędem gminy lub infolinią spisu (22 279 99 99).

Wywiady bezpośrednie będą prowadzone z zachowaniem procedur sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Ważne: zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, respondent nie może odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).