alarmowanieZ okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego w niedzielę 1 sierpnia br. punktualnie o godzinie 17:00 na terenie całego kraju, w tym także Gminy Srokowo na jedną minutę zostaną uruchomione syreny alarmowe.

Godzina "W" – 17:00  pamiętnego dnia 1 sierpnia 1944 r. była początkiem Powstania Warszawskiego, największej akcji zbrojnej Armii Krajowej. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej stolicy. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość.

Włączenie systemu alarmowania obrony cywilnej 1 sierpnia to tradycja przypominająca o bohaterstwie Powstańców Warszawskich. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Srokowo do zatrzymania się w godzinie „W” i wspólnego oddania hołdu bohaterom, którzy walczyli w Powstaniu.