kleszczeKleszcze są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Mogą przenosić wiele chorobotwórczych drobnoustrojów, a na spotkanie z nimi potencjalnie narażona jest każda osoba spędzająca czas na łonie natury. Równocześnie bardzo trudno zapobiec ukłuciu przez kleszcza. Dzięki substancji znieczulającej znajdującej się w ślinie tych pajęczaków, przebiega ono bezboleśnie.

Po powrocie z terenów zielonych należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach, pod pachami oraz fałdach skórnych).

 

Jak ustrzec się kleszcza?

Wybierając się w miejsca, gdzie mogą występować kleszcze należy przestrzegać kilku zasad:

  • odpowiedni ubiór: czapka, jasne długie spodnie, bluzka lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty;
  • stosowanie repelentów - produktów odstraszających kleszcze;
  • szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu 

 

Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz?

Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś jak najszybciej go usunąć.

  1. Chwyć kleszcza tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
  2. Zdezynfekuj miejsce ukłucia.
  3. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi rumień, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do organizmu.

 

Kleszcze przenoszą choroby zakaźne takiej jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Borelioza

Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok zdecydowanie rośnie. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny. Na boreliozę nie ma szczepionki. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

 

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM)

Do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza. Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronne. Można je rozpocząć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.

 

Źródło:
https://zaszczepsiewiedza.pl/aktualnosci/kleszcze-uwaga,354
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-nalezy-wiedziec-o-kleszczach