DSC 3829W dniu 10 września 2016 r. na terenie Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie odbyła się XX Wojewódzka Spartakiada Drużyn Obrony Cywilnej.

Powiat kętrzyński reprezentowała drużyna z Gminy Srokowo w składzie: Piotr Kulesza, Piotr Jaśniak, Sebastian Ossowski i Marcin Perfikowski.

Przebieg zawodów nadzorował Pan Krzysztof Kuriata – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Spartakiada składała się z dwóch etapów: pisemnego i praktycznego. Etap pisemny polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Natomiast w etapie praktycznym trzeba było wykazać się znajomością prawidłowego zachowania w tematycznych ośmiu stacjach urazowych według scenariusza:

Stacja 1 – Kobieta podczas mycia okien w jednym z pomieszczeń na czwartym piętrze poślizgnęła się na stoliku i upadła na ziemię.

Stacja 2 – Mężczyzna stracił przytomność. Brak wyczuwalnego tętna i oddechu.

Stacja 3 – Starsza kobieta cierpiąca na chorobę Alzheimera nie może wyjść z mieszkania przy czym ma atak paniki.

Stacja 4 – Mężczyzna chory na cukrzycę testował w basenie nowy strój płetwonurka w trakcie czego zasłabł.

Stacja 5 – Motocyklista potrącił kobietę po czym przygniótł go motocykl. Z motocyklu wydostaje się paliwo. Kobieta ma krwawiącą ranę na ręku.

Stacja 6 – Kobietę podczas wymiany żarówki w piwnicy poraził prąd elektryczny (brak oświetlenia). Podczas ewakuacji w bezpieczne miejsce kobieta traci przytomność. Brak wyczuwalnego tętna i oddechu. Do dyspozycji jest defibrylator.

Stacja 7 – Kobieta krzyczy, że za chwilę będzie miała atak epilepsji. Po czym następuje atak.

Stacja 8 – Podczas karmienia butelką dziecko zachłysnęło się mlekiem po czym straciło przytomność. Brak wyczuwalnego tętna i oddechu.

Poczynaniom zawodników przyglądał się zespół sędziowski, który oceniał poprawność udzielonej pomocy. Po podsumowaniu liczby zdobytych punktów drużyna z Gminy Srokowo zajęła V miejsce.

Inspektor: Mariusz Daćko