e1W dniu 5 października 2019 r. na terenie Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie odbyła się Wojewódzka Spartakiada Drużyn Sanitarnych Obrony Cywilnej i Formacji Ratownictwa Medycznego Obrony Cyawilnej, w której brało udział sześć drużyn z całego województwa.

Powiat kętrzyński reprezentowała drużyna z Gminy Srokowo w składzie: Piotr Kulesza, Piotr Jaśniak, Zbigniew Jaśniak i Marcin Perfikowski wraz z opiekunem zespołu Mariuszem Daćko – pracownikiem Urzędu Gminy Srokowo.

Przebieg zawodów nadzorował Pan Krzysztof Kuriata - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Spartakiada składała się z dwóch etapów: pisemnego i praktycznego.

Etap pisemny polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Natomiast w etapie praktycznym trzeba było wykazać się znajomością prawidłowego udzielenia pierwszej pomocy w tematycznych pięciu stacjach urazowych według scenariusza:

Zadanie pierwsze – Podczas zajęć edukacyjnych jeden z uczniów zaczyna się dusić. W trakcie udrażniania dróg oddechowych okazało się, że poszkodowany zadławił się orzeszkiem. Chwilę później stan pacjenta się pogorszył w wyniku reakcji alergicznej.

Zadanie drugie – Przy nieprzytomnym poszkodowanym znajduje się jego znajoma. Podczas wywiadu drużyna otrzymuje informację, że nieprzytomny kilka lat wcześniej miał operację kręgosłupa. Od tamtej pory poszkodowany zażywa w dużej ilości środki przeciwbólowe.

Zadanie trzecie – Mężczyzna stracił przytomność. Brak wyczuwalnego tętna.

Zadanie czwarte – Na czterech stanowiskach urazowych znajdują się poszkodowani z ranami ciała. Rany należy zaopatrzyć do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

Zadanie piąte – Potrącenie pieszego przez samochód. Kierująca samochodem skarży się na ból w okolicach szyi po czym wpada w panikę. Osoba potrącona jest nieprzytomna z licznymi złamaniami i krwawieniem. Podczas udzielania pomocy poszkodowanym okazuje się, że w samochodzie jechało również dziecko, które w wyniku wypadku znajduje się poza fotelikiem i również potrzebuje pomocy.

Poczynaniom zawodników przyglądał się zespół sędziowski, który oceniał poprawność udzielonej pomocy.

Po zakończeniu etapu praktycznego zespół sędziowski omówił w jaki sposób należało udzielić pomocy dla poszkodowanych w poszczególnych stacjach urazowych oraz jakie błędy popełnili uczestnicy.

Poniżej końcowa klasyfikacja:

  • Starostwo Powiatowe w Olsztynie (Urząd Miasta Olsztyn) – I miejsce
  • Starostwo Powiatowe w Olsztynie (Urząd Miejski Barczewo) – II miejsce
  • Starostwo Powiatowe w Olsztynie (Urząd Gminy Gietrzwałd) – III miejsce
  • Starostwo Powiatowe w Braniewie (Urząd Miasta Braniewo)
  • Starostwo Powiatowe w Nidzicy (Urząd Gminy Janowo)
  • Starostwo Powiatowe w Kętrzynie (Urząd Gminy Srokowo)