Szanowni Państwo,
w związku z pismem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącym zasad wprowadzania wniosków o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę w aplikacji „zgłoś susze rolniczą” dla producentów rolnych, informuję, że: Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 poz. 187 z późn.zm.1), wniosek o oszacowanie szkód zawiera m.in. informacje o liczbie zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym, a w przypadku gdy dany gatunek zwierząt jest objęty przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt - zgodnej z liczbą zwierząt zgłoszonych do komputerowej bazy danych prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
A zatem uzupełniając dane we wniosku należy wybrać rodzaj z listy i wpisać liczbę posiadanych zwierząt np. jałówki, krowy mamki. Natomiast w aplikacji nie ma możliwości wpisania jeleni, danieli czy koni. Produkcja koni czy danieli jest neutralna dla aplikacji, tj. nie jest doliczany przychód z tytułu hodowli koni lub danieli i nie są doliczane dodatkowe koszty związane z zakupem pasz na skutek strat spowodowanych przez suszę w uprawach paszowych.
Odnosząc się do TUZ będących w programach rolnośrodowiskowych, gdzie nie ma obowiązku wykaszania, uprawę traktujemy jako nieprodukcyjną. Suszę rejestrujemy tylko w plonie głównym.
Z up. WOJEWODY
WARMIŃSKO – MAZURSKIEGO
Beata Faltynowska
DYREKTOR
Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości