aW dniu 7 października 2017 r. na terenie Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie odbyła się XXI Wojewódzka Spartakiada Drużyn Obrony Cywilnej w której brało udział 8 drużyn z całego województwa.

Powiat kętrzyński reprezentowała drużyna z Gminy Srokowo w składzie: Piotr Kulesza, Piotr Jaśniak, Zbigniew Jaśniak i Marcin Perfikowski, a opiekunem zespołu Mariusz Daćko – inspektor Urzędu Gminy Srokowo.

Przebieg zawodów nadzorował przedstawiciel Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Spartakiada składała się z dwóch etapów: pisemnego i praktycznego.

Etap pisemny polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Natomiast w etapie praktycznym trzeba było wykazać się znajomością prawidłowego zachowania w tematycznych pięciu stacjach urazowych według scenariusza:

Stacja 1 – Na czterech stanowiskach urazowych znajdują się poszkodowani z ranami rąk. Rany należy zaopatrzyć do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

Stacja 2 – Mężczyzna chory na astmę zaczyna się dusić. W trakcie wywiadu nie można ustalić dokładnego miejsca, w którym znajduje się aspirator. Wiadomo tylko, że znajduje się on w szafce, w budynku, w którym znajduje się poszkodowany.

Stacja 3 – Mężczyzna stracił przytomność. Brak wyczuwalnego tętna.

Stacja 4 – Samochód uderzył w latarnię. Dwie osoby poszkodowane. Kierowcę znaleziono poza pojazdem, natomiast pasażerka znajduje się w aucie. Po wyjęciu poszkodowanej z auta nagle traci ona przytomność.

Stacja 5 – Kobieta w zaawansowanej ciąży podczas wizyty u dentysty zasłabła. Skarży się na ból brzucha i drętwienie kończyn.

Poczynaniom zawodników przyglądał się zespół sędziowski, który oceniał poprawność udzielonej pomocy.

Po zakończeniu etapu praktycznego zespół sędziowski omówił w jaki sposób należało udzielić pomocy dla poszkodowanych w poszczególnych stacjach urazowych oraz jakie błędy popełnili uczestnicy.

Drużyna z Gminy Srokowo zajęła 4 miejsce. Poniżej końcowa klasyfikacja:

Nazwa drużyny Miejsce Liczba punktów
Starostwo Powiatowe w Braniewie I 294
Urząd Miasta Olsztyn II 260
Starostwo Powiatowe w Olsztynie III 256
Starostwo Powiatowe w Kętrzynie
(Gmina Srokowo)
IV 234
Starostwo Powiatowe w Olecku V 216
Starostwo Powiatowe w Ostródzie VI 205
Starostwo Powiatowe w Szczytnie VII 200
Starostwo Powiatowe w Nidzicy VIII 184