fotoAdrian Dudek i Bruno Kulesza uczniowie klasy III B gimnazjum w Srokowie to uczestnicy projektu Sejm Dzieci i Młodzieży ,, Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej’’. W tym roku zadaniem uczestników jest zrealizowanie kampanii wyborczej posła na Sejm Ustawodawczy 1919 r. lub Sejm I Kadencji z wykorzystaniem środków przekazu dostępnych w Polsce w latach 1918-1922. Uczniowie skupili się na kampanii pośredniej w której docierali do wyborców za pośrednictwem mediów. Wybór Adriana i Brunona padł na Aleksandra Putrę.

Adrian i Bruno, dlaczego kandydują?

Bruno z dużym entuzjazmem podkreśla, że - od zawsze nurtowało mnie jak to jest wcielić się w rolę posła i zasiąść na wielkiej sali plenarnej.
- Uważam, że Sejm Dzieci i Młodzieży jest także dla mnie nowym doświadczeniem i wyzwaniem. Możemy w trakcie realizacji zadań rekrutacyjnych, rozwijać swoje zainteresowania proobywatelskie. Mam nadzieję, że będzie to dla mnie również niecodzienna lekcja, w trakcie której odkryję i poznam bliżej naszego bohatera, Aleksandra Putrę - mówi Bruno.

- Odkąd pamiętam, interesuję mnie polityka, od dziecka z ciekawością przyglądałem się obradom Sejmu. Kiedy pojawiła się okazja wzięcia udziału w rekrutacji do tegorocznej edycji SDiM zdecydowałem się bez wahania! Bardzo chciałbym zobaczyć wnętrze Sejmu i zasiąść w ławach poselskich, może wcielić się w rolę Marszałka Sejmu. Kto wie? - dodał Adrian.

Kandydaci do młodzieżowego parlamentu zaplanowali szereg działań w związku z kampanią wyborczą na rzecz Aleksandra Putry, chcąc tym samym propagować wiedzę na jej temat. Uczniowie i nauczyciele mogli bliżej poznać sylwetkę kandydata na posła , nasi uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, plakaty, ulotki, ankiety a nawet będzie można uścisnąć dłoń i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z kandydatem na posła.

Rekrutacja do udziału w tegorocznej sesji SDiM potrwa do 9 kwietnia, a jej celem będzie wyłonienie 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu 1 czerwca. Ponadto najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 12-13 maja.

Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP.

Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu.

Trzymajcie kciuki za nas.

Opiekun: Sałyk Katarzyna, nauczyciel WOS.

 

Źródło: SP Srokowo