IMG 8705Tegoroczne Święto Plonów zostało podzielone w tym roku na dwie części:

W środę 14 września, w ramach odpustu w Parafii p.w. Świętego Krzyża w Srokowie, odbyła się uroczysta Msza Św. Dożynkowa, podczas której Rolnicy przekazali dary ołtarza, a Starostowie tegorocznych obchodów przynieśli przepiękny chleb z prośbą, aby go nigdy nie zabrakło na naszych stołach.  Poświęcone zostały również Wieńce Dożynkowe.

Natomiast 18 września odbyły się uroczystości na Planu Rynkowym, podczas których Wójt Gminy Srokowo, pan Franciszek Andruszkiewicz podziękował Rolnikom za Ich ciężką i niezwykle ważną pracę.

Dożynki  miały charakter ludowy i były najważniejszym gminnym świętem poświęconym zbiorom plonów, będącym zwieńczeniem całorocznej pracy Rolników.

W tym dniu Mieszkańcy mogli na chwilę zapomnieć o troskach i trudach dnia codziennego. W dobry nastrój wprowadziły zespoły ludowe. Na scenie wystąpili:  Sterławiacy i Srokowiacy oraz zespół Klubu Seniora Niezapominajka, Basibabki i Celtic Trio.  

W trakcie Dożynek wręczono uczniom gimnazjum, szkół średnich oraz studentom  stypendia ufundowane przez Srokowskie Stowarzyszenie Sukces Każdego Dziecka. Jak co roku  wręczali je: Prezes stowarzyszenia- pani Alicja Kamińska oraz Wójt Gminy Srokowo, pan Franciszek Andruszkiewicz.

Jak zawsze ogromne emocje sprawił Turniej Sołectw. Najwięcej śmiechu było zdecydowanie podczas „rzutu jajkiem w patelnię”. Sołectwa zmierzyły się również w konkurencji „rzut snopem”, „dojenie krowy” czy „zbijanie kręgli”.

Sołtys Kosakowa, pan Zenon Rutkowski wraz ze swoją drużyną nie dali się pokonać rywalom i zajęli w Turnieju I miejsce. II miejsce przypadło Sołectwu Srokowo, natomiast III miejsce zajęło Sołectwo Siniec.

W konkursie na Wieniec Dożynkowy I miejsce zajęło Sołectwo Kosakowo, II miejsce zajęło Sołectwo Leśniewo, III miejsce- Siniec, IV miejsce – Srokowo.

Obchodom towarzyszyła również wystawa prac pana Józefa Charytoniuka, którą podziwiać można było w Gminnym Ośrodku Kultury.

Poniżej fotorelacja z przebiegu uroczystości: