min10 grudnia 2016 r. w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Łąkowej w Srokowie (przedwojenny kościół katolicki) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy epitafijnej odnalezionej w Radziejach, która poświęcona jest ofiarom I wojny światowej - mieszkańcom srokowskiego Przedmieścia, Kosakowa i Kolkiejm.

Organizatorzy uroczystości to Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kętrzynie, a dokładniej jej  filia w Srokowie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Siniec „Blusztyn”.

Tablica, która wisiała wcześniej w obecnym kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Srokowie (przedwojenny kościół ewangelicki), odnaleziona została na poddaszu kościoła rzymskokatolickiego w Radziejach.  Za zgodą tamtejszego proboszcza została przeniesiona do kościoła ewangelicko-augsburskiego w Srokowie.

Po uroczystościach w kościelnych, w Gminnym Ośrodku Kultury w Srokowie odbył się wykład pana  Jerzego Łapo „Tablica epitafijna ze Srokowa na tle lokalnych upamiętnień poległych w I wojnie światowej”. Ponadto, pan Tadeusz Korowaj zaprezentował cmentarze i mogiły z okresu I wojny światowej położone w gminie Srokowo.

 

Podczas spotkania zainaugurowano także „Akcję Wielkiego Poszukiwania” pozostałych wojennych tablic epitafijnych w powiecie kętrzyńskim.

Informacje na temat zaginionych tablic kierować należy do:

•    Stowarzyszenia „Blusztyn” : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Srokowo)

•    Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Kętrzyn)

•    Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolicy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Reszel)

•    Stowarzyszenia Mazurska Kosaczewina: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Kętrzyn)

•    Doliny Gbura: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Korsze)

•    Barciańskiej Inicjatywy Oświatowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Barciany)