130606605 784041728815365 6708214933009088751 nW 2020 r. Gmina Srokowo realizowała Projekt pn. „Podniesienie oferty  turystycznej na Kompleksie  Rekreacyjno–Sportowym nad Jeziorem Rydzówka  w Leśniewie  przy trasie 650 i  ścieżce rowerowej Green Velo” w  ramach konkursu Marszałka Województwa Warmińsko –Mazurskiego „Łączy nas Turystyka„. 

Realizacja zadania miała na celu podniesienie oferty turystycznej na kompleksie rekreacyjnym nad J Rydzówka, wykorzystując zasoby naturalne na działce nr 84/3 w Leśniewie, celem uatrakcyjnienia pobytu turystom oraz mieszkańcom gminy.  Działanie jest kontynuacją  zagospodarowania terenu nad Jeziorem Rydzówka na cele rekreacyjne. Operacja związana jest z wykorzystaniem unikalnych zasobów subregionu (Natura 2000) jakim są warunki przyrodnicze do uprawiania żeglarstwa, aktywnego odpoczynku oraz wędkarstwa.

W miesiącu maju 2020r podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim na realizację  działania polegającego na zakupie dziesięciu  żaglówek oraz dwóch motorówek  na Kompleks Rekreacyjny w Leśniewie. Podpisaliśmy również  umowę na budowę  trzech domków letniskowych na tym obiekcie. Jesteśmy również tuż przed podpisaniem umowy na grant na prowadzenie szkółki żeglarskiej  i wędkarskiej  nad tym jeziorem. Te trzy  projekty  które otrzymały  dofinansowanie,  złożone zostały  poprzez LGR w Węgorzewie w 2019 r. planowane były do realizacji  w 2020 r.  Niestety obecna sytuacja związana z wirusem  Covid 19 spowodowała przeniesienie terminu realizacji  tych operacji  na 2021 r. Realizacja wnioskowanego zadania  tj. zakup i montaż pomostu pontonowego jest  doskonałym dopełnieniem wyposażenia tego obiektu. Pomost umożliwi kąpiel w jeziorze, wędkowanie oraz cumowanie żaglówek. Wędkarze - mieszkańcy gminy oraz  turyści, będą mieli możliwość zdobywania umiejętności łowienia ryb nie tylko  z brzegu ale również z pomostu.  Będą to  nowe formy rekreacji w naszej gminie. We współpracy z lokalnymi  zakładami i innymi podmiotami zainteresowanymi aktywizacją społeczności lokalnej (min. własnych pracowników) z wykorzystaniem zasobów naturalnych, przyrodniczych i kulturalnych naszej  gminy będziemy chcieli prowadzić posezonową akcję weekendowych zawodów wędkarskich (również zimą) oraz  integracyjnych weekendów nad jeziorem z wykorzystaniem domków letniskowych aby oferta była całoroczna.  Operacja  przyczyni się  do  podniesienia poziomu życia mieszkańcom gminy oraz uatrakcyjnienia pobytu turystom wykorzystując zasoby naturalne Jeziora Rydzówka.  Zakup dodatkowych dwóch rowerów wodnych był  niezbędny ze względu na wielkie zapotrzebowanie na ten sprzęt. Dotychczasowe doświadczenie wskazuje na braki ilościowe  rowerów wodnych (kilkugodzinne  kolejki  w wynajmie - rowery są  wynajmowane po kosztach własnych bez zysku - dotychczas 5 zł za 3 godz.). Realizacja tego zadania uwzględnia potrzeby turystów zarówno turystyki rowerowej i samochodowej oraz pieszej. Również  mamy  na uwadze  naszych mieszkańców w tym  nasze dzieci min. szkolne,  które nie będą musiały w okresie letnim (czerwiec, wrzesień) wyjeżdżać na klasowe biwaki daleko poza obszar gminy. Posiadanie gminnych domków, pomostu oraz większą ilość sprzętu wodnego umożliwi im  bliski kontakt  z wodą, korzystanie ze sprzętu wodnego oraz w przyszłości  korzystanie ze  szkółki żeglarskiej i wędkarskiej  nad Jeziorem Rydzówka  w Leśniewie. W dobie posiadania  przez rodziny świadczeń z 500 + jest to ogromna możliwość rekreacji  dla rodzin  niezbyt zasobnych i oferta spędzenia wspólnie  z dziećmi czasu nad wodą, bez dalekich wojaży, tym bardziej, że Gmina Srokowo stara się aby na kompleksie systematycznie wzbogacać ofertę dla turystów i mieszkańców.

W okresie trwałości projektu opłaty będą pobierane po kosztach własnych tzn. wynajem rowerów  odbywał się i będzie  odpłatnie ale  bez zysków tylko w kosztach  ich utrzymania - utrzymamy stawkę dotychczasową.

Poniesione koszty na zadanie : 51 290,90zł w tym dotacja na projekt 17 000 zł  koszty  własne gminy to kwota 34 290,90zł 

W ramach realizacji  projektu  zakupione zostały :

Na działce 84/3 zamontowano  pomost  pływający wraz z dodatkowym wyposażeniem szt. 1

 Pomost  ma długość 23 m.b. kształt litery T. Składa się z 9 paneli 3x1.5m x 0,3 m  i przymocowany jest do brzegu kładką ruchomą oraz 10 słupkami stabilizującymi z mocowaniem i prowadnicą z tworzywa sztucznego. System kotwiczenia opiera się na kotwach płaskodennych. Pomost będzie służył do relaksu i umożliwia kąpiel młodzieży i dorosłym  ale przede wszystkim będzie służył wędkarzom. Pomost jest  oświetlony lampami solarnymi (zamontowanymi na słupkach pomostu) oraz ma  dwa słupki z kołami  ratunkowymi. Pomost posiada  balustradę, 2 drabinki, 1 ślizgawkę i listwy  odbojowe. Oświetlenie pomostu umożliwia korzystanie z kajaków, rowerów i żaglówek nocą. Lampy solarne  zamontowane  na pomostach - to słupki stabilizujące zakończone lampami solarnymi Zamontowanych jest 18 lamp a na 2 słupkach zamontowanie są koła  ratunkowe.

Zakupione zostały dwa rowery wodne w kształcie samochodzików oraz 10 kamizelek ratunkowych. Zakupione dwa 5 osobowe rowery wodne w kształcie samochodzików uatrakcyjnią pobyt rodzin na kompleksie. Dla bezpieczeństwa użytkowników zakupione zostały  kamizelki.

Zakupiona została również tablica informacyjno-promująca  szt. 1

Zakupiono 6 szt. rzeźb o tematyce rybackiej aby ustawić na terenie kompleksu w celu poprawy estetyki i nawiązania do przeszłości tego miejsca

Realizacja projektu ma duży wpływ na wypromowanie tego aktywnego miejsca odpoczynku na Trasie Rowerowej Green Velo. Poprzez realizację tego projektu została zagospodarowana przestrzeń dla rozwoju turystyki i infrastruktury turystycznej przy zachowaniu ochrony środowiska - pomost pontonowy nie ingeruje w przestrzeń i zasoby Jeziora Rydzówka.

Zapraszam  mieszkańców gminy i turystów na nasz kompleks w sezonie letnim tzn. już od maja br., mam nadzieję że będzie to  możliwe i powrócimy  do normalności po epidemii.

Miło nam będzie gościć turystów w naszej Gminie. Mam nadzieję że będziecie państwo zadowoleni z wypoczynku na terenie naszej gminy oraz coraz lepszego doposażenia w sprzęt naszego obiektu Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego w Leśniewie.

 

Wójt Gminy
Marek Olszewski